Rok działalności WIP

555800_734586209888229_182206414_nJak ten czas szybko leci! Minął już rok odkąd założyliśmy Wrocławską Inicjatywę Piwowarską. Dokładnie 13 października 2013 r. w niedzielę około godziny 16.00, 12 osób zawiązało WIP, której głównymi postulatami było szerzenie pasji związanej z domowym wyrobem piwa, prowadzenie ścieżek edukacyjnych w tym kierunku, a także kursów sensorycznych. WIP to organizacja zajmująca się krzewieniem kultury piwnej wśród ludzi, próbujemy uświadomić im, że piwo to nie tylko zwykłe jasne lagery – „koncerniaki” , ale też ogrom innych rodzajów piwa.

Przez rok działalności WIP zainteresowaliśmy swoją formacją wiele ciekawych osób, a liczba czynnie udzielających się członków w naszych szeregach wynosi już prawie 50 osób. Dzięki nim udało nam się zrealizować wiele zakładanych celów. Wielu WIP-ów wykazało się wielką kreatywnością w ciekawych projektach, finał niektórych z nich – takich jak np. pierwszy kalendarz piwowarski w Polsce – mieliśmy już okazję podziwiać. Podsumowując naszą działalność:

  • Szeregi WIP zasila 50 osób
  • Przeprowadziliśmy 8 szkółek piwowarskich, podczas których staraliśmy się przekazać naszą wiedzę i doświadczenie osobom na początku swojej przygody z piwowarstwem domowym, które z czasem przyłączyły się do WIP.
  • W ramach czterech otwartych cyklicznych spotkań piwowarzy zaprezentowali swoje wyroby, mając również możliwość dyskusji o ewentualnych niedociągnięciach, wymiany doświadczeń oraz uzyskali pomoc we frapujących ich zagadnieniach.
  • Przeprowadziliśmy także 3 spotkania w ramach Panelu Stylów Piwa, na których przyjrzeliśmy się dokładniej poszczególnym stylom piwa wg. BJCP. Dyskutowaliśmy o tym, jak uwarzyć idealne piwo, zgodne z danym stylem, których ocena stała się przedmiotem późniejszej polemiki piwowarów.
  • Zorganizowaliśmy 2 kursy sensoryczne dla członków WIP, na których mieliśmy okazję zapoznać się z głównymi wadami występującymi w piwie oraz wyczerpująco zostały omówione przyczyny ich powstawania oraz znaczenie ich w bukiecie piwa.
  • W tym roku zapewniliśmy pomoc dydaktyczną na warsztatach piwowarskich podczas Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa. Nasi piwowarzy przeprowadzili w trakcie festiwalu konkurs kapslowania, test na daltonizm sensoryczny oraz poprowadzili otwarte prezentacje o chmielu i drożdżach. W trakcie festiwalu można było prześledzić przygotowaną przez nas Ścieżkę Stylów Piwnych, która składała się z 14 plakatów będących owocem spotkań w ramach Paneli Stylów Piwa.
  • W tym roku rozszerzyliśmy z 2 do 4 ilość kategorii Wrocławskiego Konkursu Piw Domowych, a także przejęliśmy organizację części konkursu – przyjmowanie piw, obsługa sędziów, przeprowadzenie eliminacji oraz opracowanie i wysyłanie metryczek za pomocą specjalnie stworzonego programu. Jest to nasz ogromny sukces, program ten pozwolił nam usprawnić przeprowadzenie konkursu, a także skrócił czas identyfikacji zwycięskich piw oraz wysyłania metryczek.
  • Wypuściliśmy na rynek pierwszy kalendarz piwowarski, przy którym ciężko pracowało 5 WIP-ów
  • Przeprowadziliśmy 2 wykłady podczas inauguracji Wrocławskiego Szlaku Piwnego oraz wiele mniejszych projektów…

Należy zaznaczyć, że WIP to nie tylko wykłady i pomoc dydaktyczna, ale też wzajemne wsparcie wśród piwowarów. Ten rok pokazał, że jesteśmy silną grupą pod względem logistycznym i wzajemnej pomocy, a także koleżeństwa. Przeprowadziliśmy wiele akcji wspólnego zakupu surowców – słodów, kapsli oraz chmieli, które miały bardzo sprawny przebieg. Pomoc przybierała najróżniejsze formy np. wymiany gęstwą drożdżową czy innymi surowcami, a w sytuacja awaryjnych służyliśmy sobie śrutownikiem, fermentorem, środkiem do odkażania, a także pożyczając sobie „grubszy” sprzęt do warzenia. Uruchomiliśmy prężnie działający depozyt, w którym znajdują się dwie skrzynki piwa na wymianę – wielu członków WIP umieszcza tam swoje piwa, aby otrzymać od innych warzących ocenę oraz cenne wskazówki, z drugiej strony zaś mają okazję degustacji wyrobów domowych swoich kolegów. Poza oficjalnymi spotkaniami WIP-ów, spotykamy się często w mniejszym gronie przy piwku. Uczestniczymy również w premierach piw rzemieślniczych, promując naszą niezależną grupę. Spotykaliśmy się też kilkukrotnie na grillach piwowarskich, aby się lepiej poznać i zintegrować, porozmawiać mniej lub bardziej poważnie na różne tematy oraz spróbować naszych własnych wyrobów (związanych nie tylko z piwem), a przede wszystkim: aby dobrze bawić się we wspólnym gronie.

Jak widać wiele już zdziałaliśmy, ale jeszcze wiele przed nami. Mamy dużo planów na przyszłość. Przede wszystkim w przyszłym roku chcemy przeprowadzić kursy sensoryczne na temat wad w piwa dla osób z okolic Wrocławia. Będziemy także kontynuowali tradycję spotkań w ramach Paneli Stylów Piwa, oraz Cyklicznych Spotkań Otwartych. Postaramy się także utrzymać częstotliwość przeprowadzanych Szkółek Piwowarskich, na których zawsze mamy pełną salę. Chcielibyśmy również sprawnie przeprowadzić Konkurs Piw Domowych.

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim członkom WIP za czynny udział, poświęcanie swojego czasu dla naszej inicjatywy, a także nie raz wkładu pieniężnego na zrealizowanie niektórych planów. Mam nadzieje, że przez ten rok dobrze bawiliście się w ramach naszej inicjatywy, bo to jest najważniejsze w tym wszystkim. Liczę na wasz dalszy udział w kolejnych przedsięwzięciach. Jeszcze raz dziękuje wam wszystkim. Chciałbym także podziękować osobom i firmom dzięki którym mogliśmy realizować nasze wykłady i spotkania zwłaszcza Zakładowi Usług Piwnych za udostępnianie miejsca na panele i otwarte spotkania, Twojemu Browarowi za surowce na szkółki piwowarskie, Marynce Piwo i Aperitivo, Szynkarni, Czeskiemu Rajowi za udostępnienie miejsca pod szkółki piwowarskie oraz Ekipie z Centrum Kultury Zamku w Leśnicy za salę pod szkolenia sensoryczne. Oczywiście dziękuję też niezastąpionemu piwo.org, za możliwość udostępnienia nam subforum gdzie możemy omawiać bieżące sprawy organizacyjne.

Zapraszamy wszystkich pozytywnie nastawionych do świata ludzi, którzy tak jak my chcieliby szerzyć kulturę piwowarską, znaleźć pokrewne dusze w naszym hobby, a także wymieniać się doświadczeniem z jego zakresu, do członkostwa w WIP – nasze drzwi są otwarte na każdego, nie trzeba się zapisywać wystarczy czynnie uczestniczyć w naszych spotkaniach! Dziękuje jeszcze raz! To był dobry rok i mam nadzieję, że następny z Wami będzie jeszcze lepszy!

Ekipa WIP

1468603_743441955669321_1512884225_n

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *