Szkolenie sensoryczne dla piwowarów domowych

W minioną sobotę Wrocławska Inicjatywa Piwowarska uczestniczyła w szkoleniu sensorycznym dla piwowarów domowych, przeprowadzonym przez Rafała Kowalczyka (Browarzyciel).
Zebraliśmy się o godzinie 12.00 w celu szlifowania posiadanych umiejętności w – jak zwykle gościnnych – progach Zamku w Leśnicy.

Zamek
Na początek Rafał zrobił nam test na daltonizm smakowy – kursanci otrzymali po 7 próbek wody z dodatkiem smakowym w ilości zgodnej z Polską Normą PN-A-79098/1995. Oprócz smaków (słodki, słony, gorzki i kwaśny) jeden z kubeczków zawierał czystą wodę, były też powtórzone egzemplarze (stąd 7 próbek) – wszystkie odpowiednio zakodowane. Test wszyscy zaliczyli, w większości ze 100% trafialnością.

daltonizm1
Jako, że piwowarzy domowi proces powstawania piwa oraz style piwne dobrze znają, zostały one tylko wspomniane, a następnie przeszliśmy do rozpoznawania wad w piwie. Związki były rozpuszczane w napoju Lech, który sam nie był bez wad, ale i tak były zazwyczaj wystarczająco wyczuwalne.

LechOmówiliśmy aromat diacetylu, dms, merkaptanowy, kartonowy, prześwietlony i fenolowy.

dms
Następnie Rafał omówił techniki degustacyjne, a potem przeszliśmy do praktyki – do degustacji przedstawiono nam piwa w stylach: weizen, bitter, dubbel i porter bałtycki. Ćwiczyliśmy zmysły na piwach niekoniecznie najwyższych lotów, co było dodatkowo pouczające. W ostatniej części szkolenia przystąpiliśmy do degustacji piw domowych (witbier i AIPA).

degustacje

Szkolenie trwało 5 godzin – Rafał nie żałował czasu i odpowiadał na liczne pytania. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy ukończenia kursu.

dyplomy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sensoryka i degustacje i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *